ارتقای فرهنگ ترافیک در قالب آموزش های شهروندی امکان پذیر است – افتتاح جشنواره مشکات

ارتقای فرهنگ ترافیک در قالب آموزش های شهروندی امکان پذیر است:

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران گفت: کاهش تولید زباله، تسهیل تردد با ارتقای فرهنگ ترافیک و نهادینه سازی اخلاق شهروندی با اجرای پنجمین دوره جشنواره آموزشی ترویجی مشکات در قالب آموزش های شهروندی به اقشار مختلف اعم از کودکان، نوجوانان و خانواده ها دنبال می شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی وفرهنگی شهرداری تهران، مجتبی عبدالهی در افتتاحیه پنجمین دوره جشنواره مشکات با بیان اینکه مدیریت شهری همواره موضوع مهارت های شهروندی را در دستور کار خود قرار داده است، اظهارکرد: این دوره از جشنواره با هدف الگوسازی و شناخت موضوعاتی چون اخلاق شهروندی، آسمان آبی و زمین پاک از امروز آغاز به کار می کند.
وی با بیان اینکه سال گذشته بیش از یک میلیون اثر از نقاط مختلف شهر تهران به دبیرخانه جشنواره ارسال شد، گفت: ما نیازداریم تا بیش از این در موضوع اخلاق آپارتمان نشینی، احترام متقابل، انضباط و سایر موارد اخلاقی تمرکز کنیم و در این خصوص علاوه بر فعالیت های هنری به موضوعات پژوهشی نیز ورود می کنیم.
عبدالهی اذعان داشت: سعی کردیم با برگزاری این جشنواره، نسبت به ترویج فرهنگ درست و الگوسازی رفتارهای صحیح شهروندی اقدام کنیم.
وی تصریح کرد: متاسفانه شاهد هستیم این روزها تنش و رفتارهای نامناسب در جامعه بیشتر بروز پیدا می‌کند که لازم است در این زمینه نیز به آموزش‌ شهروندان بپردازیم و از آنجایی که خانواده یکی از کانون‌های اولیه و اصلی فرهنگ‌سازی است، در این جشنواره هدف‌گذاری ما بر روی خانواده‌ها است.
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با یادآوری نقش شهروندان و تاثیرگذاری آن بر اصلاح اخلاق شهروندی تاکید کرد: یکی از موضوعات مورد توجه ما بحث استفاده از حمل ونقل عمومی و ترافیک است. به عقیده ما شهروندان و هموطنان می توانند نسبت به موضوع ترافیک از مسئولان مطالبه گری کنند و در عین حال هر یک از شهروندان در جایگاه خود ولو ناچیز در حل ترافیک تهران نقش آفرین باشند.
عبدالهی افزود: یکی دیگر از موضوعات مورد بحث در این دوره از جشنواره مشکات موضوع زمین پاک و راهکارهای کاهش تولید زباله در پایتخت است.همانطور که پیشتر اعلام شد در حال حاضر در برخی از محلات تهران روزانه سه نوبت زباله جمع آوری می شوند، این درحالی است که در کشورهای اروپایی زباله ها هفته ای یک یا دو بار جمع آوری می شوند.
وی در پایان با اشاره به نقش جشنواره مشکات در تغییر رفتار شهروندان خاطرنشان کرد: قطعا در خصوص کارکردهای جشنواره طی چهار دوره گذشته مطالعات عمیقی انجام شد و اثربخشی آن موجب شد که این جشنواره کمافی سابق به فعالیت های خود ادامه دهد.

نایب رییس شورای اسلامی شهر تهران:
معضلات شهری با آموزش های شهروندی مرتفع می شود/ بهترین الگوی آموزش برای جشنواره مشکات «آموزش مشارکتی» است
نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران بهترین الگوی آموزش برای جشنواره مشکات را «آموزش مشارکتی» دانست و گفت: بسیاری از معضلات شهری ناشی از نهادینه نشدن قوانین و مقررات در بین مردم است که فقط از طریق آموزش های شهروندی مرتفع می شود.
به گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی وفرهنگی شهرداری تهران، مرتضی طلایی در افتتاحیه پنجمین دوره جشنواره مشکات با تاکید بر اهمیت آموزش گفت: حل معضلات شهری با آموزش های شهروندی امکان پذیر است و آموزش شهروندی، اولویت مرتبط با ماموریت های مدیریت شهری است.
وی با اشاره به نبود آموزش و آگاهی در میان شهروندان افزود: 50 درصد ترافیک در شهر تهران مربوط به عابران پیاده و رانندگانی است که قوانین را رعایت نمی کنند که در این حوزه آموزش باید مدنظر قرار گیرد.
طلایی، جشنواره مشکات را راهی برای حل معضلات اجتماعی دانست و گفت: تقویت ارزش ها و هنجارهای لازم، تقویت فرهنگ مشارکت پذیری و مسئولیت پذیری و توانمندسازی شهروندان در جهت ظرفیت سازی اجتماعی از مهمترین اقدامات برای گره گشایی مشکلات پیش روی شهر تهران محسوب می شود.
نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: اگر جشنواره مشکات از کمیت گرایی به سمت کیفیت گرایی حرکت کند گام جدی در راستای پیشگیری از ناهنجاری ها، اسراف گرایی و ترویج فرهنگ شهروندی، نظم و انضباط شهری، اقتصاد مقاومتی و… است.
وی حل معضلات شهری را بر اساس سه مدل شهر به عنوان بستر آموزش، محمل یا وسیله ای برای آموزش و همچنین محتوایی برای آموزش تعریف کرد و افزود: سیاستگذاران شهری باید با بهره گیری از توان آموزشی شهرهای خود، فرصت های آموزشی لازم را برای همه شهروندان ایجاد و شهر را به کارگاهی آموزشی تبدیل کند که در نتیجه این عدالت آموزشی، شهروندانی توانمند و دارای مهارت خواهیم داشت.
طلایی، از آموزش مشارکتی به عنوان بهترین الگوی آموزش برای جشنواره مشکات یاد کرد و گفت: تمام ماموریت های شهری در صورتی محقق می شود که شهروندان در این خصوص آموزش ببینند و با ما همکاری کنند.
وی با بیان اینکه سهم ناآگاهی و عدم آموزش و مهارت و توانمندی در بوجودآمدن بستر آسیب پذیری اجتماعی تا بالاترین سطح آن (آشفتگی های اجتماعی) بیش از 80 درصد است، تاکید کرد: باید با حرکت به سمت آموزش های منعطف، توانمندسازی شهروندان از منظر مهارت های فردی و جمعی و ایجاد زیرساخت های کالبدی در کنار تشویق شهروندان می تواند به مشارکت و مسئولیت پذیری آنان منجر شود.

مدیرکل آموزش های شهروندی شهرداری تهران خبر داد:
3500 مدرسه در تهران و شهرری در برگزاری پنجمین جشنواره مشکات همکاری دارند
محمد روشنی مدیر کل آموزش شهروندی  شهرداری تهران با اعلام آغاز پنجمین دوره جشنواره مشکات در 3 محور اخلاق شهروندی آسمان آبی و زمین پاک گفت: 3 هزار مدرسه در تهران و 500 مدرسه در شهرری برای برگزاری پنجمین جشنواره مشکات با ما همکاری می کنند.
وی با اشاره به آثار ارسالی به این جشنواره در 4 دوره گذشته عنوان کرد: آثاری که از جشنواره مشکات از سال 91 ارسال شد 3 میلیون اثر در حوزه ها و سنین مختلف بوده است که نشان دهنده اثربخشی این مهم در آموزش های شهروندی است.
وی با بیان اینکه مشکات سال جاری با 3 محور انتخاب شده است اضافه کرد: جشنواره مشکات سال جاری  در 3 محور اخلاق شهروندی آسمان آبی  و زمین پاک آغاز شده است.
مدیرکل آموزش های شهروندی شهرداری تهران ادامه داد: بیش از 3 هزار مدرسه در شهر تهران و بیش از 500 مدرسه در شهر ری آماده همکاری  با جشنواره مشکات هستند.
وی اعلام کرد: امسال باشگاه مشکات افتتاح می شود و همه ی شرکت کنندگان در آن عضو می شوند.
روشنی ادامه داد: یونسکو آموزش شهروندی را آغاز توسعه برشمرده است، چراکه این موضوع در اصل حرکتی به سمت تکامل است که با رعایت اصل تکامل به طور قطع اتفاقاتی در این زمینه خواهد افتاد.
وی ادامه داد: برنامه ریزی جهت آموزش شهری و شهروندی به منظور حرکت از وضع موجود به سمت وضعیت مطلوب است که این مهم مستلزم تدوین برنامه های  تدریجی اجرا و ارزیابی صحیح مطالب است.
مدیر کل آموزش شهروندی  شهرداری تهران اضافه کرد: نیاز گسترده به شهرسازی  وشهرگرایی در دهه اخیر و انفجار جمعیت در کلانشهر ها ابعاد مختلفی به شهر داده است.
وی اذعان داشت: سکونت در شهر تحولاتی برای مدیران شهری و تکالیفی را برای شهروندان به همراه دارد.
وی افزود: جشواره مشکات ارزش ها و هنجارهایی را به دنبال دارد که این مهم مدیریت مطلوب شهری را در آموزش های شهروندی همراه با پایگاه های آموزشی در سطح شهر مثل مدارس و سرای محلات جهت آموزش شهروندی به مردم با هدف ارتقای  اجتماعی می طلبد.
روشنی ادامه داد: در این راستا نباید از ان جی یو ها و سازمان های مردم نهاد غافل نیز شویم.
وی در پاسخ به این سوال که مقصد اصلی آموزش شهروندی چیست، گفت: ایجاد مشارکت مهمترین ابزار برای مدیریت شهری موفق است که برای رسیدن به این امر لازم است مدیران شهری بسترهای  لازم را فراهم کنند.
مدیرکل آموزش شهروندی شهرداری تهران بیان کرد: مدیران شهری باید توجه کنند در شرایط فعلی حل مسائل شهری به همکاری شهروندان نیاز دارد، بنابراین باید به این مهم اعتقاد داشته باشیم تا در امر آموزش شهروندی موفق عمل کنیم.
وی ادامه داد: در حقیقت جشنواره مشکات با عنوان مهارت های شهروندی با قانون های  آموزشی تهران در ارتباط هستند چرا که این امر بر هم آموزی مشارکتی و ارتقای کیفی وکمی آموزش شهروندی می  افزاید.
روشنی افزود: در سرای محلات و مدارس از طریق تبلیغ و ایجاد محرک ها و انگیزه های رقابتی به جذب مخاطبان کمک می کند و این امر با همکاری، همیاری و همدلی متولیان امر در مناطق با اداره کل آموزش های شهروندی محقق می شود.

رونمایی از پوستر پنجمین دوره جشنواره مشکات در 3 محور اخلاق شهروندی، آسمان آبی و زمین پاک
پنجمین دوره جشنواره آموزشی ترویجی مشکات در سه محور اخلاق شهروندی آسمان آبی و زمین پاک طی مراسمی به همت اداره کل آموزش های شهروندی شهرداری تهران با حضور مدیران شهری، اعضای شورای اسلامی شهر تهران، نمایندگان آموزش و پرورش و جمعی از هنرمندان و بازیگران و مدیران مناطق و محلات شهر تهران در ایوان شمس افتتاح شد.
محور “اخلاق شهروندی” در قالب موضوعاتی چون «آپارتمان نشینی» و «احترام به دیگران»، محور “آسمان آبی” با دو موضوع «کارنامه من در کاهش آلودگی هوای شهر» و «رانندگی بین خطوط سفید و احترام به عابرین پیاده و محور “زمین پاک” با موضوع های «کاهش تولید، کم حجم سازی و رطوبت‌زدایی از پسماند خانگی» و «تفکیک پسماند از مبدأ» در پنجمین جشنواره مشکات اجرا می شود.
در افتتاحیه این مراسم از پوستر این جشنواره رونمایی شد و هنرمندان و مدیران حاضر با امضای آن بر اجرای موضوعات اخلاق محور و  آموزش دهنده این جشنواره تاکید کردند .

http://tehran.ir/default.aspx?tabid=135&articleid=17318

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *